facebook

Coco Chanel

1883 yılında Fransa’nın güneyindeki Samur kentinde doğan Gabrielle “Coco” Chanel, küçük bir tüccar olan Albert Chanel ve Jeanne Devolle’nin kızıydı.Annesi ölünce babası kız kardeşi Antonette ile Coco Chanel’I Obasine’de Moulis manastırının yetimhanesine bırakmış, buradaki terzi malzemeleri ve kumaşlar Chanel’in ileri yaşamındaki kararlarını etkilemiştir.Coco Chanel, bu yetimhanede ağır disiplin ve katı ahlak kuralları ile yedi yıl yaşamıştır.Daha sonraları siyah tayyörlere, redingotlara, haç formatlı buji aksesuarlara, siyah-beyaz kombinasyonlara, beyaz yaka ve kol manşetlerine, siyah saçlara olan ilgisinin manastırda geçirdiği yıllardan kaynaklandığını ifade etmiştir.

Terziliğe İlk Adım

Kız kardeşinin manastırda ölümünden sonra yaşının büyümesi ile manastırdan kendi isteği ile ayrılmıştır.Teyzesi Julia’nın dikiş sanat yeneteniğini alan Coco Chanel, manastırdan ayrıldıktan sonra bir süre teyzesi Julia’nın evinde kalmış ve onun çalıştığı dikiş atölyesinde terzi yardımcısı olarak işe başlamıştır.

Chanel Şapkalardan Şarkıcılığa

Çalışmaya başladıktan bir süre sonra kimsenin farkına varmadığı birsey keşfetmiştir.Köylü kadınların şapkaları Paris’li kadınların şapkalarından daha sade ve güzel bir görünüm sergilemekteydi.Çalıştığı atölyede gizlice kendi şapkalarını diken Chanel, tezgahtarlık ver terzilikten arta kalan diğer zamanlarında Varennes yakınlarındaki Nimes’te bir lokalde şarkı söylemeye başlamıştır.Katıldığı bir şarkı yarışmasında birinci olmayı planlarken sesinin hö beğenilmemesi onu bu isteğinden vazgeçirerek zengin erkeklerin, subayların gittiği bir lokalde tanıştığı zengin ve binici olan aristocrat Etienne Balsan ile Ryalliev Şatosu’na taşınarak ilk ilişkisini yaşamaya başlamıştır..Balsan’ın ailesi yünlü tekstil işi yapan zengn aristocrat bir aileydi.1908 yılında Balsan’la birlikte ilk kez zenginlerin dünyasına adım atmıştır. Ahlak ve katı sınıf kurallarını hissettirdiği Fransız toplumunda, Chanel hanımefendi olma isteği ve özgür yapısı, yaşadığı hayat tarzından hoşnutsuz olması onu bir kez daha şapka ve dikiş sanatına yönlendirmiştir.

Moda Dünyasında V Yakalı kazakların Doğuşu

O dönemin kadınlarının gösterişli, dantelli, işlemeli, pilili ve fiyonklu kostümleri Coco Chanel’e fazla abartılı gelmekte, kendine hazırladığı üniformal giysiler, erkek arkadaşının gardrobundan faydalanarak hazırladığı binici pantolonları, V yakalı kaşmir kazaklar , denizci stili giysileri ve tasarlamış olduğu sade görünümlü şapkaları şatoya gelen kadın msafirlerin beğenisini toplamıştır.Yeni şapka stillerine geçerek büyük beğeni toplaması, saçlara verdiği yeni şekil ve giyim stilleri şapka dükkanının ününün yayılmasına neden olmuştur.

Chanel Modası

1910 yılında Balsan’ın en yakın arkadaşı olan Arthur “Boy” Capel iel büyük aşk yaşayan ve işi büyütmesi için aldığı teşvik, Rue Cambon’da yeni bir mağaza açmak için çalışmalarına önayak olmuştur.Yine 1910 yılında 21 Cambon sokağında ilk çalışma stüdyosunu açar ve burada ilk defa “Chanel Mode” (Chanel Modası) etiketi altındaki şapkaları yaratmıştır.

                                                                        Coco Chanel Şapka Modası

 

İlk Chanel Butiği

1913 yılında Fransız aristokrasisinin tatil merkezi olan ve aynı zamanda da birçok empresyonist ressamlara da ev sahipliği yapan Normandiya’daki Deauville’de, Capel’in desteğini alarak ilk Chanel butiğini açmıştır.Önceleri şapka satıığı butikte daha sonraları hazırlamış olduğu yazlık süeter, etek ve aksesuarları satmaya başlamıştır.

 

Gabrielle Chanel 1913

Chanel Etek Boyu

Savaş sırasında Deauville’de bir hastanede hemşirelik yapmıştır.Böylece moda dünyasına lanse ettiği modellerle büyük bir devrim yaratmış kadınların sosyal varlık olmasını, sosyal hayat içinde yer almalarını sağlayacak kostümler yaratmıştır. Kat kat etekleri rededen ünlü modacı, önceleri yerlere kadar uzanan etekleri ayak bileklerine kadar çekmiş, dar ayak bleğinde biten uzun etekler ve ceketler ile yarattığıstile daha rahatlık getirmek amacı ile etek boylarını düz altına kadar çekmiştir. ”Chanel Etek Boyu” olarak klasikleşen bu boy moda tarihine imzasını atmıştır.

 

Coco Chanel

Ayakkabılarda Chanel Modeli

Ayak bileklerine kadar uzanan bağcıklarla bağlanan çizmelerin yerine ise kendi tasarımı olan sade, alçak topuklu ayakkabı modelleri Chanel modeli olarak günümüze gelmiştir.

Coco Chanel Yazısına Yorum Yap

Coco Chanel ile İlgili Ürünler