facebook

En iyi koşu ayakkabısını nasıl seçebilirim?

Muhtemelen herkesin ortak olarak cevabını bulmak istediği soru “En iyi koşu ayakkabısını nasıl seçebilirim?” Bu soruyu cevaplamak emin olun kolay değil. Fakat biz senin için bu soruya cevap bulmaya çalıştık.

Koşu ayakkabısı seçimi çok kişisel bir tercihtir. Son zamanlarda zamanlar da yapılan araştırmalar da koşu ayakkabısı seçerken rahatlık ve uyumun, yaralanma riskini en aza indirgemek için en önemli unsur olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle koşu ayakkabısı seçiminde genelleme yapmak pek doğru bir karar değildir. Fakat doğruyu bulmanda sana yardımcı olabilecek ipuçları şunlardır;

Nötr (yastıklı) koşu ayakkabısı-stabilite (destekli)

Geleneksel olarak, tüm koşu ayakkabıları nötr  veya stabilite koşu ayakkabısı olarak ayrılmıştır. Bu, (son zamanlarda daha az popüler olan) ayak kemerinin yüksekliğine ve esnekliğine bağlı tercih edilen koşu ayakkabılardır.  

  • Yüksek kemerli koşucular, zemin ile çarpma şokunu yeterince düşürmez, bu nedenle ekstra yastıklama gerektiren ayakkabılara ihtiyaç duyar.

Bu tarz koşu ayakkabıları en çok tercih edilen koşu ayakkabılardır. Bazı koşucular yaralanma ve sakatlanmalardan uzak kalabilmek için Stabilite koşu ayakkabılarını tercih ederler.

Düşük drop veya sıfır drop koşu ayakkabısı

Drop: Koşu ayakkabısında “drop” kavramı topuk yüksekliği ile parmak ucu yüksekliği arasındaki farkı temsil eder. Bu faktör temel olarak yere iniş yaptığınızda ayağınızın aldığı darbeyi etkiler. Düşük ya da orta seviyede bir topuk-parmak ucu drop mesafesi (0-8 milimetre) ön ayak darbesini teşvik ederken yüksek topuk-parmak ucu mesafesi (10-12 milimetre) ağırlıklı olarak topuk darbesine odaklanır.

Bir koşu ayakkabısı dropu veya topuk-toset sapması, topuk bölgesindeki ayakkabı tabanının yüksekliği ile ayak tabanındaki tabanın yüksekliği arasındaki milimetre (mm) cinsinden ölçülen farktır. Geleneksel koşu ayakkabısı genellikle 12 mm ofset (düşme) özelliğine sahiptir. Düşük drop ile sıfır drop, 4 mm arasında drop olan ayakkabılar olarak kabul edilir. 

Mantık şudur: yüksek topuklu ayakkabılar koşu sırasında topuk vuruşunu tercih ederken sıfır veya düşük damlalı ayakkabılar daha ön veya orta ayak koşu yürüyüşünü tercih eder. Bu büyük ölçüde tercih meselesidir, ancak ayak parmaklarınızla koşmak tamamen farklı bir kas aktivasyonu gerektirir ve uygun bir neden olmadan bu tür ayakkabıdan diğerine geçmek, çok ciddi yaralanmalara neden olabilir.

 

Minimal ve maksimum koşu ayakkabısı

Kısaca; minimal ve maksimal, ayakkabının koşuculara verdiği yastıklama miktarını belirtir.

2009'dan yılından bu yana, birçok koşucu yalın ayak koşma fikrini çok kuvvetli bir şekilde destekliyorlar: ayakkabılar sizler için uygun değil, çıplak ayakla koşmalısınız ya da bu durum mümkün değilse “mümkün olduğunca az ayakkabı” kullanmalısınız şeklinde ifadede bulunuyorlar. Milyonlarca koşucu minimalizme geçiş yaptı ve koşularda yaralanma olaylarında artış meydana gelmiştir. Buna çözüm olarak ayakkabı markaları hafif koşu ayakkabıları (minimalizm ilkelerinden biri) piyasaya sürdüler.  Bu ayakkabılar ayağı tam olarak saran, hafif ve yumuşak tabanlı ayakkabılardır.

Koşu sporunda doğru veya yanlış ayakkabı yoktur. Kişiye göre değişen koşu ayakkabıları vardır. Doğru ayakkabıyı bulmak ve bu ayakkabıdan en iyi performansı alabilmek koşucuya kalmış bir durumdur.

Doğal ortam için koşu ayakkabısı           

İze özel çıkıntılar: İz koşu ayakkabısının tabanı genellikle buz, kaya veya ıslak zemin üzerinde kaymayı önlemek için çok tutuşlu bir lastik katmana sahiptir. Ayakkabı, çim, çamur veya çakılda çekişi korumak için genellikle agresif tasarımlı çıkıntılar sunar.

Kaya plakaları: Bazı iz ayakkabılar ayağı keskin kayalardan veya taş kazalarından koruyan sert uçlar içerir. Bu, ayakkabının sertleşmesine neden olur, ancak bu koruma belirli tür araziler için zorunludur

Koruyucu ayak tamponu: kaya levhasına benzer, çoğu iz ayakkabısı, parmaklarınızı, örneğin; bir kayayı tekmelemek zorunda kaldığınız durumlarda oluşabilecek yaralanmalardan korunmak için sertleşmiş parmaklık alanlarına sahiptir.

Hava koşullarına dayanıklı uppers: Suya, çamura veya küçük kayalıkları ayakkabının dışında tutmaya yardımcı olan bir donanıma sahiptir.

Hepindirimdeyiz.com'da aradığın tüm özelliklere sahip koşu ayakkabıları seni bekliyor. Tüm online mağazaların indirim, kampanya ve kupon kodu fırsatları ile alışverişini en uygun fiyat seçenekleriyle yap.

En iyi koşu ayakkabısını nasıl seçebilirim? Yazısına Yorum Yap