Kırmızı Rujun Da Geçmişi Var

Kırmızı ruj geçmişten uygarlıklar ile günümüze kadar gelmiştir.Kırmızı ruj geçmişte değişik yöntemlerle elde edilmiştir.

Antik Mısır'da Kırmızı Ruj

Kırmızı ruj kullanımı ilk kez Antik Mısır'da görülmüştür ve kayıtlara bu şekilde işlenmiştir. Bu eski dönemlerde dudaklar kırmızıya boyansın diye Mısır'daki en değerli olan taşlar ezilmekteydi. Bu yöntem biraz maliyetliydi. Bu yöntemi kadınların yanı sıra erkeklerde kullanmaktaydı. Bu dönemde mısırın kraliçesi kırmızı dudakları ile tanınır. Kraliçenin ruju ise değerli taşlardan değil karıncalar ve renkli renkli böcekler ezilerek yapılmaktaydı. Bu kırmızı dudaklara özenen mısır halkının genç kızları değişik yöntemler deneyerek zehirli maddelerle kendilerine kırmızı ruj yapmışlardır. Fakat bu yöntem zehirli olduğu için pek çok ölüm ile sonuçlanmıştır. Bu ölümler nedeniyle kırmızı ruja ölümcül öpücük ismi verilmiştir.

16. Yüzyılda Kırmızı Ruj

1500’lü yıllarda kraliçe kendine özel makyajı ile o dönemin kızlarının ilgisini çekmektedir. Kraliçenin makyajı yüzü, bembeyaz ve dudakları kıpkırmızı olarak kayıtlarda gözükmektedir. O dönemde kırmızı ruj değişik bitkiler ve balmumu karıştırılarak elde edilmiştir. Bu dönemlerde bu şekilde yapılan makyaj ölümü korkutup ölümden koruyucu nitelikte olarak görülmektedir. Bu inanış ile kraliçenin ölümünden sonra yardımcılar bu makyajı kraliçeye yapmışlardır.

17. Yüzyılda Kırmızı Ruj

Bu yılda ise kırmızı ruj ile kadınlar kendilerini daha muhafazakar olarak görmekteydi. Bu yıllarda kırmızı ruj sadece hayat kadınlarının kullandıkları bir araç haline gelmiştir. Tüm soylu kadınlar yüzlerine yaptıkları makyajlar ile fahişe gibi görünmekteydiler.

19. Yüzyıl Sonları Kırmızı

Ruj kullanımı bu dönemde kraliçe kırmızı dudakları pek uygun görmediği için uzun bir süre hiç bir yerde kırmızıya boyanmış dudaklar görülmedi. Bu dönemde kırmızı ruj yıkılmaz bir tabuydu. Kırmızı ruja kırmızı rengini kolanın içindeki böcek vermekteydi.

80'li Yıllarda Kırmızı

Ruj Kırmızı ruj uzun bir süre kullanılmadıktan sonra bu yıl büyük bir etkiyle geri dönmüştür. Bu dönem birçok ünlü kırmızı dudakları ile büyük iddialarla sahnelerde yerlerini almışlardır.

 

2000'ler Ve Günümüzde Kırmızı Ruj

Birçok kavramlar ile hitap edinilebilen Stefani kırmızı ruja hayat vermiştir. Bu dönemden günümüze kırmızı ruj hala büyük iddiasını devam ettirmektedir. Kadınlar feminenliğini öne çıkaran bu rujdan hiç bir zaman vazgeçemeyecektirler.

                                                               

Kırmızı Rujun Da Geçmişi Var Yazısına Yorum Yap