facebook

Ünlü Tasarımcı Michael Kors'un Hayatı

Çocukluk Dönemi

Karl Anderson Jr (Michael Kors), 9 Ağustos 1959 yılında Long Island,New York’ta doğdu ve Long Island’da büyüdü.Michal Kors henüz bir çocukken tuvalet kağıdı ve Lucky Charms Mısır Gevreği reklamlarında model olarak çalıştı.

Michael Kors’un biyolojik anne ve babası o küçükken boşanmışlar ve bu boşanmadan sonar annesinin ünlü iş adamı Bill Kors ile evlenmesiyle yeni soyadını  5 yaşındayken değiştirmiştir. Annesi “madem ki yeni bir soyadın oluyor,neden yeni bir isim de seçmiyorsun?”demesi üzerine Michael adını seçmiştir.Göbek adı olarak da David seçmiştir.Aynı zamanda annesi gelinliğini dizayn etmesine izin vermiştir.Zaten moda bağımlısı olan Michael Kors annesinin bu teklifi karşısında çok heyecanlanmıştır. Evlilikleri sonsuza kadar sürmemiş ancak fotograflarda kalmıştır.

                                                             

 

Michael Kors New York Merrick'teki banliyö evlerinden,  her türlü moda zekasını toplayarak Kors, 1970'lerde Moda Teknolojisi Enstitüsü'ne katılmak için New York'a taşındı. Ancak, şehri okula oranla daha çok sevdi ve iki dönem sonra okulu bıraktı. 1978'de Kors, ilk moda koleksiyonunu tasarlamasına ve satmasına izin veren Fransız butik Lothar's'ta çalışmaya başladı. İyi bilinen koleksiyon, Kors'un kendi moda hattına başlayabilmesi için yeterince ilgi yarattı. Michael Kors Bayan Koleksiyonuna Mayıs 1981'de başladı ve üst düzey mağazalarda Bergdorf Goodman ve Saks Fifth Avenue'de satıldı.

Moda Tasarım Başarısı

Kors'un sade, zarif bir şekilde tasarlanmış kıyafeti ve büyüleyici ve  ikna edici satış teknikleri, kazanan bir kombinasyon olduğunu kanıtladı. Kors, "trunk show" olarak bilinen özel evlerde küçük defileler için ABD'yi gezdi. 23 yaşındayken koleksiyonunu görmesi için zorlu moda editörü Anna Wintour'u (o zamanlar Vogue'un editörü olan New York dergisinden) ikna etti. Gösterişli Madison Avenue showroomları daha sonra çok uzaktaydı; Kors, dairesinde yatağında yatan koleksiyonu sergiledi. Bu mütevazi başlangıçlardan kısa bir süre sonra Barbara Walters gibi ünlü hayranları yakaladı ve tasarımları için ödüller kazandı.

1990 yılında ise Kors; şirket, 11. Bölüm iflasına göre yeniden örgütlenmek zorunda kaldı. Ayağa kalktıktan sonra, Kors daha düşük fiyatlı bir çizgi olan KORS Michael Kors'u başlattı. 1997'de Fransız moda evi Celine'in yaratıcı yönetmeni oldu. Bu pozisyonda çalıştığı altı yılda, kendi markasını genişleterek erkek giyim, aksesuar ve parfüm üretmeye devam etti. 2003 yılında, Amerikan modasının en prestijli ödülü olan Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi'nden Yılın En İyi Erkek Giyim Tasarımcısı ödülünü kazandı.

 

Project Runway

2004'te Kors'tan Project Runway adlı yeni bir gerçeklik televizyon programında yargıç olması istendi. Neredeyse geri çeviriyordu. "Gerçeklik şovu? Televizyonda moda?" Gösteri 1 Aralık 2004’te gösterildi.Hayranlar ve eleştirmenler tarafından hemen hit oldu. Kors'un yorumları ve eleştirileri hayranların favorisiydi ve sonraki sezonlarda hakim olarak devam etti. Project Runway'in izleyicileri sık sık plaj seven Kors'un gurur kaynağı olan bronzluğunu çokça konuştu. Tasarımcı “Şimdi Valentino emekli oldu, birinin çok bronzlaşmış bayrağı sallaması gerektiğine inanıyorum” dedi.

                                                                              

 

Kişisel hayat

Eşcinsel evliliğin New York'ta yasal hale gelmesinden sadece birkaç hafta sonra Kors, Ağustos 2011'de Michael Kors Kadın Tasarımının başkan yardımcısı ve aynı zamanda uzun süredir ortağı olan Lance La Pere ile evlendi.

                      

 

Sayısız ünlü onun koleksiyonunu giydi. ABD'li first lady Michelle Obama, ilk resmi portresi için Michael Kors elbisesini giydi. Sürekli yeni çizgiler ile Kors'un moda imparatorluğu büyümeye devam ediyor.

Ünlü Tasarımcı Michael Kors'un Hayatı Yazısına Yorum Yap

Ünlü Tasarımcı Michael Kors'un Hayatı ile İlgili Ürünler