facebook

Paten Kaymanın Sağlığımıza 10 İnanılmaz Faydası

 

Paten kaymak iyi bir egzersiz midir?

Vücudunuzu şekillendirmek ya da kilo vermek için egzersiz yapmayı düşündüğünüzde beyniniz muhtemelen sizi sıradan egzersizleri yapmanız için  harekete geçirecektir.Spor salonuna gitmek,yürümek,yüzmek,koşmak,bisiklete binmek ve yoga ilk etapta aklınıza gelebilecek egzersizlerdir.

Her nasılsa,kilo vermek ve vücudunuzun zinde kalmasını sağlamak ve aynı zamanda enerji seviyenizi yükseltmek için popülar bir spor olan paten gözardı edilir.

Paten kaymanın sizi şaşırtacak derecede  sağlığınız için birçok faydası vardır.Ve buna ek reaksiyonal paten ve sürat pateni gibi popüler paten sporları da bu işin eğlenceli tarafıdır.

Paten Kaymayı seviyorum ve paten kaymanın sağlığa  olan faydalarını sizin için sıralıyorum

1-Paten Kaymak Yağları Yakar

Kilo vermek için her gün tükettiğimiz kaloriden daha fazla kalori yakmamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz.Başka bir deyişle kilo vermek için negatif kalori açığına ihtiyacımız vardır.

İnsanlar kilo vermek için birçok yola başvuruyorlar,siz de kilo verme konusunda ciddiyseniz o zaman kararlı olmasınız.

Yürüyüş ve koşu kalori yakmanın harika bir yoludur,ancak itiraf etmek gerekirse bazılarımız için her zaman çok eğlenceli olmamaktadır.Eğer bir koşucu değilseniz koşmak bir süre sonra sizin için sıkıcı olabilir ve hedefinize ulaşamazsınız.

Diğer yandan patenlerinizi giyip bir parka gidip kaymak kilo vermek için mükemmel bir seçim olabilir.Hem kapalı mekanda hem de dışarda paten kaymak kalori yakmanın harika bir yoludur.Paten kaymak bir kardiovasküler aktivitedir.Kalbin daha hızlı çalışmasını sağlar,terlersiniz ve düzenli olarak paten kayarak ve sağlıklı bir diyet programını takip ederek fazlalıklarınızdan kısa bir sure sonra kurtulmuş olursunuz.

Paten Kaymak Kaç Kalori Yaktırır?

30 dakikalık bir paten seansı size 250 kalori yaktıracak!

Yani bunu matematiksel olarak hesaplarsak haftada 5 gün 30’ar dakika paten kayarsanız aşağı yukarı 1250 kalori yakarsınız.Bu sağlıklı bir diyet program ile haftada 1 kilo anlamına gelmektedir.

Elbette kilonuz, 30 dakika içinde yakılan kalori miktarını etkiler.Farklı ağırlıklardaki iki kişi aynı mesafede,aynı yerde ve aynı hızla kayıyorsa,daha ağır olan kişi daha fazla kalori yakar.Bu,sadece paten için değil,her türlü egzersiz için geçerlidir.

2-Paten Kayarak Kas Sisteminizi Geliştirin

Zayıflamak için paten kayarsanız,sadece 3 ayık bir süre içinde kilo vermenin yan sıra kaslarınızın da geliştiğini görebilirsiniz.

Her paten kaydığınızda kas oranınızda bir artış olduğunu göreceksiniz.Paten kaymak kardio(cardio)dan çok daha fazlasıdır.Tekerlekli sporlar,abs(karın),gluteal kaslarınız ve bacaklarınız gibi vucudunuzun birçok bölgesinde esneklik kazanarak sıkılaşmanıza yardımcı olur.

Paten kaymak,gluteal(kalça bölgesi) kasların gelişimi için mükemmel bir egzersizdir. Bir kişinin gluteal kası aslında 3 farklı kastan oluşur:maximus,mediıs ve minimus.Her paten kaydığınızda,virajlara girerken döner ve kıvrılırsınız ve bu hareket sizin özellikle kalça bölgenizin mükemmel bir şekilde çalıştırır ve şekillendirir.

Ne kadar fit olursanız olun eğer kondisyonunuz yerinde ise  yoğun bir paten programında, vücudunuzun birçok bölgesinin çalıştığını hissedeceksiniz.İlk Etapta baldırlarınızın güçlendiğini hissedersiniz. Paten Kayarken bacaklarınızın güçlenmesi normaldir;çünkü hareketin büyük bölümünü vücudun bu bölgesindedir ve çalışırken aşil tendonun dengelenmesine yardımcı olur.

Vücudunuzda aşırı bir kilo taşıyorsanz,paten kayarak kaslarınızın gelişmesi biraz zaman alacaktır, ancak kilolarınızı vermeyi başardığınızda belirgin bir şekilde kas gelişiminizi görebileceksiniz.Yağsız ve güçlenmiş! Kim vücudun güçlenmesindeki en iyi yolun paten kaymak olduğunu düşünebilirdi ki?

3-Paten Kayarak Daha Dengede Kalın

Bazı insanlar doğuştan bir dengeye sahiptirler ancak çoğu insan için denge sonradan geliştirilir.Vücut dengeniz nasıl yürüdüğünüzü,belirli spor ve etkinlikleri nasıl yaptığınızı etkileyebilir.İyi bir dengeye sahip olmak önemlidir.Yürümek ve hatta oturmak gibi düzenli olarak yaptığınız aktivitelerde harcadığınız enerji miktarını azaltır ve ayrıca daha geç yorulmanıza yardımcı olur.Zaten paten yapabilmek için vücudun dengede olması gerektiğinden kaymaya başladıysanız zaten dengeniz de gelişmeye başlamış demektir.

Paten, kayarken kullanılan kaslar sayesinde dengenizi artırır.Bir yandan Sırtınız hareket ederken ve karın kaslarınız çalışırken diğer yandan dengeniz de otomatik olarak gelişim gösterir.Paten kaymak vücudunuzun dik durmasını sağlar,daha iyi bir denge istiyorsanız paten kaymak mükemmel reçetedir.

4-Kalp Sağlığı İçin Paten Kaymak

Kalp hastalıkları oldukça yaygındır.Aynı zamanda erken ölümlerin önde gelen nedenleri arasındadır.Kalp krizi,felç ve diğer kardiyovasküler hastalıkları içeren kalp hastalığıdır.Paten kaymak kalbi güçlendirir ve Amerikan Kalp Birliği, paten sporunu etkili bir egzersiz  olarak kabul eder.Ortalama bir hızda paten kaymak,patencinin ortalama kalp atış hızını dakikada 140-160 olarak attırır. Daha cesursanız veya sürat pateniniz varsa kalp atış hızınızı 180 atıma kadar arttırabilirsiniz.

5-Diyabeti Patenle Yenmek

Nerdeyse kalp hastalığı kadar yaygınlaşan diyabet olan kişi sayısında son yıllarda büyük artış gözlemlenmektedir.Bazı hastalıklar birbiriyle ilişkili olabilmektedir.Sağlıksız beslenme,hareketsiz yaşam,fazla kilolu olma genelikle tip 2 diyabeti tetiklemektedir.

Paten kaymak,mükemmel bir egzersiz örneğidir ve paten kayarak yaptığınız egzersizle vücudunuzun insülii daha iyi kullanmasına ve kontrol etmesine yardımcı olur.Kalbi ve kemikleri güçlendirir,stresi azaltır,kan şekeri seviyesini düşürür ve iy kolestrol seviyesini yükseltir.Tüm bu faktörler diyabeti etkiler bu nedenle diyabeti kontrol altında tutmak hatta önleyebilmek için doktorunuza danışarak paten kayabilirsiniz.

6-Paten Eğitiminin Faydaları – Vücudunuzu Güçlendirin

Paten kaymanın sağlık için bir diğer faydası da vücudun direncini attırmasına yardımcı olmaktır.Bu özellikle kaslarını geliştirmek ve vücut direncini arttırmak için mükemmeldir.Vücut direncini arttırmak sadece hastalıklarla sınırlı kalmamalı,güçlü bir kemik yapısı size sağlıklı bir görünüm verir.Güçlü bir vücut güçlü bir bağışıklık sistemi kurarak hastalıklarla savaşırken, aynı zamanda ileriki yıllarda kemik kırılma riskini de azaltır.

Paten Kaymanın avantajı tüm vücudun antremanı olmasıdır,ancak elbette daha fazla yararlanan bazı bölgeler ve kas grupları vardır.Paten kaymak gücünüzü attıracağı gibi koordinasyonunuzu da geliştirecek ve de yaşınız ilerledikçe her zaman aktif ve dinç kalmanıza yardımcı olacaktır.

7- Uzun Mesafeler İçin Kendini Zorla- Paten Kaymak Dayanıklılığı Arttırır

Paten kaymanın sağlığa olan bir diğer faydası kasların dayanıklılığını geliştirmesidir.Paten kaymanın gücümüzü arttırdığını zaten öğrenmiştik,bununla birlikte kasların dayanıklılığında büyük bir gelişme sağlanıyor bu da daha uzun süre zorlu sporları yapabilme gücüne erişebilmemiz anlamına gelmektedir.Performansınız artar ve daha uzun süre paten kayabilir,durmadan koşabilir ve daha uzun bir süre boyunca çeşitli egzersizleri yapabilirsiniz.

Dayanıklılığı arttırıcı bir spor olan paten kaymak özellikle kas gelişimi için en avantajlı egzersiz türlerinden biridir.Zamansal olarak geriye gidip paten kaymaya başlamadan önceki zindelik ve dayanıklılık seviyenizi şimdiki durumunuzla karşılaştırırsanız çok büyük bir fark göreceksiniz.Bu yüzden paten kaymanın dayanıklılık ile ele ele olduğunu söyleyebiliriz.

8-Sakatlanmaları Paten Kayarak Önleyin

Paten Kaymak en iyi egzersiz türlerinden biridir.Yürüyüş ve koşu ile ilgili söylenenleri unutun,paten kaymak çok daha güvenlidir.Paten kayarken düşme ile alabileceğiniz sıyrıklardan bahsetmiyoruz(Onlardan diz ve dirsek korumalıkları ile zaten korunabiliryorsunuz),spordan kaynaklanan tipik kas ve eklem sakatlanmalarını kastediyoruz.

Koşu ve yürüyüş sırasında dikkatli olmazsanız özellikle dizlerde kalıcı sakatlanmalara neden olabilirsiniz.İşte paten kaymanın farkı burada ortaya çıkıyor.Paten kaymak bu tarz darbe alınması düşük bir spordur.

Peki eklemler açısından paten kaymak neden zararsızdır?Paten kayarken,koşarken,yürürken,aerobik yaparken ve dans ederkenki gibi sarsıntılı hareketler yoktur,akıcı bir hareket vardır.Paten kaymanın bu akıcı hareketi sayesinde,eklem sakatlanmalarına maruz kalmanız daha düşük ihtimaldir.Kısacası eklem hasarlarından uzak,

koşmanın ve yürümenin vücudunuza olan olumlu etkilerinin keyfine varırsınız.

9- Paten Kaymak Mutlu Olmanızı Sağlar

Paten kaymanın fiziksel olarak faydalarına ek olarak  zihninize olan faydaları da vardır.Negatif düşüncelerinizi temizler,depresyon belirtilerini en aza indirir ve endorfin hormonun salgılanması ile kendinizi daha mutlu hissedersiniz.Aynı zamanda konsantrasyon seviyenizi artacağı için paten kaymanızı teknik olarak da geliştirilebilirsiniz.Grup olarak paten kaymak paten kaymayı daha da eğlenceli kılar çünkü spor olarak paten harika bir grup aktivitesidir.

10- Patenlerinizle Stressiz Bir Hayatınız Olsun

Stress neredeyse modern günlük yaşamımızla eşanlamlı hale gelmiştir;konuştuğumuz her insan hayatındaki birşeyden dolayı streslidir.Stresinizin nedeni sağlık,iş,aile,kişisel ilişkiler veya para konularından hangisi olursa olsun,stres kontrol altına alınmaz ise çok ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Stres seviyenizi azaltmak kesinlikle çok önemlidir ve paten kayarak bunu en aza indirebilirsiniz.Hiç paten kaymamış birisi paten kaymanın çok yorucu bir spor/aktivite olduğunu düşünebilir ancak olumlu sonuçlarını düşününce huzurlu bir şekilde paten kayabilirsiniz.

Eğer biraz sessiz,kendinizle kalmaya ihtiyacınız varsa paten kaymak rahatlatıcı bir aktivitedir.Paten kayabileceğiniz açık hava bir alanda,parkda temiz hava soluyarak huzurunuzu bulabilirsiniz.

Doktorlar stresi azaltmak için spor veya yeni aktiviteleri öneriyorlar işte bu harika bir tavsiye!Hoşlanmadığınız bir sporu yaparak stres seviyenizi azaltamayacağınız için eğlenceli bir spor olan paten kaymayı deniyebilirsiniz.

Eğer egzersiz amaçlı paten kaymayı düşünüyorsanız,evet yapabileceğiniz en iyi antreman türlerinden biridir.Şimdi paten kaymaya başlayarak eğlenebilir ve stresinizden kurtulabilirsiniz.Eğer hiç paten kaymadıysanız şimdi tam zamanı!

Şunu da hatırlatalım,yeni bir spor aktivitesine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

 

 

 

 

 

 

 

Paten Kaymanın Sağlığımıza 10 İnanılmaz Faydası Yazısına Yorum Yap